Working Test Results 2018


 

QUICK LINKS TO :

>> Sunday 13th May – Novice AV Retriever Working Test (incorporating Novice Dog/Novice Handler)

>> Sunday 8th July – AV Retriever Working Test Puppy

>> Sunday 26th August – AV Novice Spaniel Working Test (incorporating novice handler)


1. Open AV Retriever Working Test on Sunday 1st April was unfortunately cancelled.


2. Sunday 13th May – Novice AV Retriever Working Test (incorporating Novice Dog/Novice Handler)

Venue – Mornacott Shoot (EX36 3QS) by kind permission of the land owner Andrew Blowers and Head Keeper Toby Penton.

Results:

  1. Withyrose Jorah (Shane Robinson)
  2. Haydonwood Mister Sanchez (Jeanne Burnett)
  3. Placebartons Red Lady Jane (Paul Passmore)
  4. Ticefield Thunder (Nigel Sheppard)

COM: Luvixolbeck Balis Tula (H. Hardman) & Percy Pine of Skyflight (Jo Fergie)

Judges: Margaret Allen, Judith Evans & Shane Padbury


3. Sunday 8th July – AV Retriever Working Test Puppy 9.30am prompt – Novice 12-12.30pm (incorporating young handler)

Venue – The Temple Shoot by kind permission of Jeremy Boyd and Daniel Hartford.

Novice Results:

  1. Mekoro Storm Surge of Wickmoor Lab Dog M.Cox
  2. Braybrook Wren Lab Bitch K.Wilton
  3. Davy Sunny Fetham Lab Dog M.Snell
  4. Molennesabine Lab Bitch B Dolman

COM: Movenne Tanner Lab Dog C.Nunneley & Percy Pine of Skyflight Lab Dog J.Fergie

Puppy Results:

  1. Kensteen Kanas Star Lab Dog R.Stacy
  2. Copper Birch Cabernetof Tallametie Lab Bitch P.Dyson
  3. Sky Flight Allthatjazz Lab Bitch J.Fergie
  4. Haddeo Digby GR Dog J.Evans

COM: Irwellspring Reflection Lab Bitch K.Burgess & Deerleap Europa at Larwaywest Lab Bitch H.Hardman

Young Handler’s Award: Tallulah Dyson

Judges: Nick Coates, Keith Dimmick, Roger Davis & Geraldine Davis.  


4. Sunday 26th August – AV Novice Spaniel Working Test (incorporating novice handler):

Venue – Coombe, Dulverton, Somerset, by kind permission of Julie Kelvie and John Mackledon

Results:

  1. And Novice Handler Award – Chris Pope, Arbus Powers One is Enough
  2. Brian Smith, Angels Grace of Trenode
  3. Julie Taylor , Soulsmoor Josh’s Little Bird
  4. Julie Taylor, Huntscott Mac

COM: Becky Franklin – Clumsetter Peskipiksi, Mrs L Lindley – Lehhelhyaky Sandy Flash

Judges: Mrs Alice Wise (B Panel), Mr Chris Tozer, Ms Morwenna Mcnally


GO TO TOP OF PAGE