Field Trials Results

Field Trials Results 2017   Field Trials Results 2016    Field Trials Results 2015    Field Trials Results 2014    Field Trials Results 2013

Field Trial Results 2018

 

STAKE 1 Open Qualifying Stake for Cocker Spaniels 

Held at The Maristow Shoot, Roborough, Devon by kind permission of the Maristow Shoot and Head-keeper Mr Gary Liddle on Thursday 25th October 2018.

Judges Mr Peter Avery (A2404) and Mr Andy Waterhouse (B3543)

Trophies Winner – The Easterbrook Gould Trophy

Guns’ Choice – The Mowbray Salver

  1.  Corondown Silk Of Clearmeadow (Ft Ch Centrewalk Sweep x countryways Olivia) – A Perrett
  2. Brillscote BlackBerry – J Thompson
  3. Bawderis Harmony – J Righton
  4. Spiritdawn Midnight – J Nightingale

Com’s:
Episcopi Kiwi – A Jones
Kilkillin Lace – S Blackman
Beggarbush Shanty – G Brandon
Centrewalk Topaz – S Jones

GC: Episcopi Kiwi – A Jones

 

 

 

STAKE 2 Open Qualifying Stake for English Springer Spaniels 

Held at The Maristow Shoot, Roborough, Devon by kind permission of the Maristow Shoot and Head-keeper Mr Gary Liddle on Thursday 8th November 2018.

Judges Mr Dai Lloyd (A2770) and Mr Lee Cooper (A3417)

Trophies Winner – The Bridacombe Shield

Guns’ Choice – The Jandavic Trophy

  1. Deepfleet Sanchez (Helmsway Heath X Rosebay Fushia Of Deepfleet) – P Avery Making her up to Ftch
  2. Bishwell Braith – S Morgan
  3. Bucklauren Luna Of Stockingford – M Stanbury
  4. Barcudwen Spirit Of Crispico – D Templar

Com’s:
Countryways Drew – S Lines
Bucklauren Kadiz – S Jones
Sliabh Aine Of Carnteel – A Perrett
Middletor Aurora – P Williams
Barcudwen Molly – A Jones
Dashbrook Peggy Sue – S Bolton
Clentohill Floyd – S Blackman

 

STAKE 3 Open Stake for AV Retrievers 

The Hall Shoot, Bishop’s Tawton, Devon by kind permission of Mr Jeremy Boyd on Thursday 15th November 2018.

Judges Mr Nick Coates (A2223), Mr Tim Shipp (A1916), Ms Judith Evans (B2898)

and Mrs Mary Jane Opie (B3040)

Trophies Winner – The Brannam Court Trophy

Guns’ Choice – The Club Trophy

  1. llangunwood storm – Barney Williams
  2. Fendawood Harold – David Latham
  3. Ticefield dazed n confused – Reuben Corbett
  4. Laggengill Dawn of Black grass – Leigh Jackson

Com’s: Ffnongain Buzzard of wauniago – Mike Jones

Guns Choice: Barney Williams

 

STAKE 4 Novice Stake for AV Spaniel (except Cocker) 

The Castle Hill Estate, Filleigh, Devon by kind permission of the Castle Hill Shoot and

Head-keeper Mr Brian Mitchell on Thursday 15th November 2018.

Judges Mr Simon Jones (A2807) and Mr Bob Lowe (NP3817)

Trophies Winner – The Midges Plate

Guns’ Choice – The Club Trophy

  1. Countryways Railey Of Windbush (Clearmeadow Flash X Liscarvagh Arica Of Countryways) – D Templar
  2. Halaze Tipple Of Almattan – A Roff
  3. Kilhopemoss Beezibub – J Andrew

Com’s:
Halwinryston Predator Of Spannerwood – W Swiggs
Hawkridge Calli – C Hard
Aiteann Beagh Of Clearmeadow- A Perrett

Guns Choice: Halaze Tipple Of Almattan – A Roff

 

STAKE 5 Novice Stake for Cocker Spaniels 

The Temple Shoot, Filleigh Devon by kind permission of Mr Jeremy Boyd on Thursday 22nd November 2018.

Judges Mr Stuart Morgan (A2725) and Mr Richard Heseltine (NP3422)

Trophies Winner – The James Electric Trophy

Guns’ Choice – The Club Tankard

  1. Not Awareded
  2. Helga Hongera – CSD P Smith
  3. Bricklthorn Calltuin – CSB Joseph Thorton
  4. Windwithe Dable Dealer – CSD P Amor

Com’s: 

Charlie Brave Boy – Also Guns Choice.

 

 

STAKE 6 Open Stake for AV Retrievers 

The Castle Hill Estate, Filleigh, Devon by kind permission of the Castle Hill Shoot and Head-keeper Mr Brian Mitchell on Wednesday 28th November 2018.

Judges Mrs Judy Rainey (A59), Mr Robert Atkinson (A5), Mr David England (B2946) and Mr Keith Broomfield (B2217)

Trophies Winner – The Leeglen Trophy

Guns’ Choice – The Perpetual Tankard

  1. David Field
  2. Mary Jane Opie
  3. Nigel Probert

Com’s: 

Elizabeth Barnes

Greg Paterson

Adm Holmes

Guns Choice: Sarah Miles

 

STAKE 7 Novice Stake for AV Retrievers 

Venue The Spreacombe Shoot by kind permission of Mr Bryan Stevens and the Dennis Family on Monday 3rd December 2018.

Judges Ms Sally Jenkins (A1883), Mr David Stephens (B2786), Mr Frank Fitheridge (NP3288) and Mr Stuart Robson (NP3119)

Trophies Winner – The Grayspeed Trophy

Guns’ Choice – The Club Tankard

  1. Not Awarded
  2. Simon Hagain
  3. Rob Wilmott

Com’s:

Jane Trowell

Penny Heath

Guns Choice: Jon Dower